רבים תוהים מהו הזמן הנכון לשפץ דירה. הניסיון מלמד כי בדרך כלל אנשים משפצים דירה כאשר הם רוכשים דירה יד שנייה, או כאשר הם מבקשים להתאים דירה קיימת לשינויים המתחוללים במשפחה.  

עם השנים המשפחה מתרחבת ובני הזוג בוחרים לעבור לדירה גדולה יותר ולהתאימה לדרישת המשפחה. למשל, לשפץ את חדר האמבטיה כך שיתאים לילדים קטנים, להתאים עבורם את חדרי השינה, לשפץ את המטבח לצורכי המשפחה וכך הלאה. לחלופין, יש הבוחרים להישאר בדירתם ולבצע בה שינויים בחלוף השנים. לדוגמה, אם הילדים עזבו יכולים ההורים לשבור את אחד מקירות חדרי השינה וכך להרחיב את הסלון או להפוך את אחד מחדרי השינה המיותרים לחדר עבודה.

בכל מקרה ובו אתם מתכננים שיפוץ דירות, כדאי לבצע זאת בעזרת אנשי מקצוע מיומנים ולהקפיד על כמה דברים בסיסיים כדי לצלוח את הליך השיפוץ בהצלחה.

טיפים לתהליך שיפוץ דירות יעיל

שיפוץ דירה יכול להיות שיפוץ צנוע או שיפוץ מאסיבי, כמובן לפי הצרכים שלכם. אבל בכל מקרה מומלץ להקפיד על טיפים אחדים, כדי לא להיגרר להוצאות מיותרות וכדי למנוע הפתעות בדרך:

  • תכנון ראשוני קפדני – התכנון הראשוני כולל את השינויים המבוקשים, התהליכים הכרוכים בהם והעלויות שלהם. יש להקפיד על תכנון קפדני ולא להיגרר להצעת עבודה לא יסודית וזולה, כי המחיר עלול לעלות תוך כדי עבודה. מומלץ לבצע זאת עם מעצב פנים ואף עם אדריכל, במידה ומדובר בשיפוץ מאסיבי הכולל שבירת קירות ושינויים גדולים.
  • בחירת בעל מקצוע – כדאי לבקש לראות עבודות קודמות ולקבל על בעל המלאכה המלצות. אין להתפתות למחיר זול במיוחד ללא המלצות שכן הדבר עלול להצביע על בעל מקצוע לא מיומן. בחירה מדוקדקת של בעלי מקצוע מיומנים תמנע את הארכת זמן השיפוץ והפתעות לא נעימות בהמשך.
  • להוסיף לתקציב 20 אחוז – גם אם הקפדתם לתכנן ולבחור בעלי מקצוע כהלכה ואתם מעודכנים על כל פרט ופרט, הוסיפו לתקציב שלכם 20% כדי שלא תעמדו בפני שוקת שבורה. אף התכנון הקפדני ביותר מסתיים בהוספת עלויות.
  • החלפת צנרת בעת החלפת ריצוף – מומלץ להחליף צנרת אם החלטתם להחליף את הריצוף. גם אם הצנרת אינה ישנה במיוחד, כיום קיימים חומרים חדישים ועמידים של צנרת ולכן מומלץ להחליפה בכל מקרה ובו הרצפה פתוחה. הדבר ימנע בעתיד פיצוצים, ירידת לחץ ובעיות.
  • עריכת חוזה – אף אם אתם מכירים את בעלי המקצוע, תמיד רצוי לסכם בכתב את כל פרטי השיפוץ. לעתים אנשים שוכחים, אף בתום לב, דברים שסוכמו, כמו סוג החומרים, לוחות זמנים, אחריות, מפרטים וכך הלאה. העלאת פרטי העבודה על הכתב תמנע סכסוכים ועוגמת נפש בתהליך השיפוץ ולאחריו.
  • מנגנון לקביעת מחירים לתוספות והפחתות - מירב הוויכוחים נוגעים בנושא זה. טבעם של שיפוצים ופרויקטים לבניה בכלל שחלק מהעבודות מתווסף (עוד חדר לצביעה, עוד קיר לחפות באריחים) ואז אנו מוצאים את עצמנו "תקועים" עם הקבלן שכבר נמצא בעבודה. מומלץ לכתוב בחוזה שבמקרה של שינויים המחיר יקבע על פי "מחירון דקל לשיפוץ דירות ומגורים" ובכך לסגור כל ויכוח עתידי.
  • שימוש בחומרים טובים – כיום היצע החומרים גדול וניתן להתרשם ממנו בחללי תצוגה גדולים: ריצוף, סניטציה, ריהוט וכך הלאה. כדאי להשקיע ולרכוש חומרים טובים, כדי ליהנות מהתוצאה לזמן ממושך.

יש לדעת כי תהליך של שיפוץ דירות הוא הליך שיש להיערך אליו מבחינת תקציב, זמן וכוחות נפשיים. מומלץ לקבוע כי אחד מבני המשפחה יהיה אחראי על התקשורת עם אנשי המקצוע השונים כדי למנוע בלבול ופערי מידע. אם יש באפשרותכם לעשות זאת, כדאי להיעזר בקבלן שיפוצים שירכז את כל העבודה ויוודא כי היא מתנהלת כשורה. בדרך זו כל בעלי המקצוע יהיו מנוהלים בצורה יעילה ונכונה.