שיפוץ דירה הינה הוצאה לא קטנה ומלווה בתהליך הכולל לא מעט כאב ראש. לכן קיימת נטייה נפוצה לדחות את השיפוץ לרגע האחרון. כבר בשלב בחירת הקבלן מתעוררות שאלות גדולות והחשובה שבהן הינה כמה להשקיע?

התשובה לכך אינה פשוטה שכן יש להתייחס לבעיות ולעומקן. כמו כן, יש לקחת בחשבון את מטרת השיפוץ. שיפוץ עבור מכירה אינו דומה לשיפוץ שמטרתו מגורים נוחים לשנים הבאות ונוטה להיות יותר שטחי. בשיפוץ שכזה נשתדל לעשות כמה שפחות וזאת בשביל לקבל כמה שיותר. אך אם מטרת השיפוץ הינה השכרה, לא נוכל להתחמק מהחלפת תשתיות דולפות וטיפול במערכת החשמל. הדבר נכון עוד יותר אם בדעתנו לגור במקום ואז נרצה להשקיע במראה. בואו נבחן מספר פרמטרים שונים המשפיעים על עלות שיפוץ הדירה:

מראה חיצוני

זהו השיפוץ הנפוץ ביותר. בשיפוץ כזה נסתפק במילוי סדקים בעזרת מרק וצביעה. לעיתים נרצה להחליף אריחי קרמיקה סדוקים ולסלק טפטים ישנים לטובת צביעה פשוטה. שיפוץ כזה עומד על הוצאה של אלפי שקלים בלבד. זמן הביצוע כולל מספר ימים בודדים ובדרך כלל עדיף לפנות את המקום לחלוטין. רבים נוהגים להחליף גם דלתות ישנות ושבורות וכן גם חלונות וזאת תמורת לפחות מספר אלפי שקלים נוספים.

רבים מואסים ברצפות הישנות ורוצים להחליף אותם. פה יש לזכור שמדובר בהוצאה לא פשוטה וכן זמן עבודה רב. ליטוש רצפות באם הריצוף הקיים הינו שייש או טרצו הינו אלטרנטיבה מצוינת להחלפת רצפות. מדובר בעבודה קלה ומהירה והתוצאה בדרך כלל מושלמת אך גם פה מדובר על הוצאה של אלפי ש"ח.

החלפת תשתיות

עם השנים תשתיות החשמל, מים, גז, מיזוג, ביוב, ותקשורת מתחילות לעשות צרות. מערכת המים נחשבת לבעיה הגדולה בעניין זה וכוללת מי שתייה ואינסטלציה. מערכות אלה נוטות לדלוף, ליצור כתמי רטיבות שהופכים לעובש וכמובן להרוס את הקירות, תיקרה ורצפה. מערכת חשמל ישנה אינה מספקת בעידן הנוכחי של מזגנים ויש צורך להחליף כבלים ישנים, להוסיף נקודות חדשות ולשפר את הבטיחות בארון החשמל. עם השנים אופי השימוש הביתי בתקשורת השתנה וכדאי לפרוס כבילה חדשה ונקודות נוספות של טלפוניה, כבלים וכו'.

עבודות תשתית דורשות חציבה בקירות, סילוק כבילה וצנרת ישנה. המצב נעשה מסובך אף יותר כשיש צורך להרים רצפות. זה קורה כשמזוהה רטיבות ויש צורך להחליף תשתיות מים וביוב. במצב זה רבים מעדיפים לבצע החלפה של רצפות בכל החדר או בכל הדירה כולה. זאת מפני שיש הבדלי גוון בין הרצפות הישנות והחדשות. החלפת תשתיות משמעותית מתחילה מעשרות בודדות של אלפי שקלים.

שומרים על מסגרת התקציב

שיפוץ זה אירוע מתגלגל. מתחילים עם תוכנית אחת ומיד היא תופחת. הסיבה לכך מכך הינה שמצד אחד מתגלות בעיות חדשות תוך כדי השיפוץ ומצד שני מקבלים "תיאבון". עם הסיבה הראשונה אין מה לעשות. פשוט כשמתכננים לשפץ כדאי להכין רזרבות כספיות, כמה? 20 – 30 אחוז, לא פחות..

השיפוץ פותח את העיניים למגוון אפשרויות. מהר מאד מתעוררות מחשבות חדשות ואנשים מגלים שהם רוצים יותר. חריגה מהתקציב במצב זה יכולה להיות רבה ולעיתים קרובות אנשים מכפילים את עלות העבודה. זאת רק בגלל שהחליטו להחליף גם את כל הדלתות והריצוף, לכך הם הוסיפו מעבר מלא לשקעי" גביס" וכמובן מטבח חדש . אז אם אתם יכולים להרשות לעצמכם, תיהנו ואם לא? זה הזמן להראות שליטה עצמית ולהיצמד לתוכנית המקורית, ממילא לאחר השיפוץ הכול נשכח וחוזרים לשגרה וזאת עד השיפוץ הבא.

בכול מקרה יש להיצמד למחירוני דקל בנוגע לתמחור השינויים והתוספות (יש לקבע זאת בחוזה) על מנת למנוע ויכוח עתידי עם הקבלן ולקבל עלויות מתאימות ולא מנופחות.