גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
0
שם מחיר כמות מחק
04-8145400
המחירונים שלי
טיפים

טיפים בריצוף

לפני שאתם בוחרים את הצבע של הקירות בסלון, ואת סוג הארונות במטבח, חשוב לתת תשומת לב גם למראה הרצפה.

חומרי הריצוף לבית המקובלים היום הם קרמיקה, גרניט פורצלן, אבן ושיש.

חומרי המרצפות הם בעלי תכונות שונות של חוזק, ספיגות ושחיקה אך גם בעלי טקסטורות שונות - מזוגגת, מחוספסת, טבעית או מלוטשת. להלן טיפים והסברים עבור שלושה נושאים מאוד רלוונטיים:

סוגי ריצופים פופולאריים: קרמיקה ופורצלן מזוגג, פורצלן מלוטש, פורצלן פול בודי, אריחים מנוסרים, אבן ושיש, אריחי טראצ'ו, מרצפות מאוירות, אריחי טרקוטה.

 1. סוגי ריצופים פופולאריים:
 • קרמיקה או פורצלן מזוגג - שתי האופציות הללו הן הנמכרות והעממיות ביותר. המרצפת בנויה מבסיס של פורצלן או קרמיקה סינטטיים, כאשר הציפוי או הזיגוג העליון מהווה את החומר החיצוני הנראה לעין ועליו דורכים, והוא יכול להיות במגוון צבעים ודוגמאות. בסיס הפורצלן נחשב כחומר חזק יותר מקרמיקה, אך הזיגוג הוא בדיוק אתו זיגוג המתקבל על הקרמיקה.

על פי נתוני מכון התקנים, עבור כל סוג של אריח קיים סיווג של עמידות  

      בשחיקה הנע בין 0 ל- 5. האריחים הנפוצים ביותר לשימוש בארץ הם בעלי דרגת שחיקה האריזה ויש לדרוש לראות אותם בקטלוג היצרן, ולאחר מכן לאמת את הנתונים עם תו התקן של המוצר.

 • פורצלן מלוטש - מיוצרות ללא זיגוג עליון, ולכן הן בעלות רמת ספיגות גבוהה יותר ממרצפות פורצלן או קרמיקה מזוגג. אמנם ניתן למצוא בין סוגי המרצפות והיצרנים מרצפות בעלות ספיגות גבוהה יותר או פחות, אבל תמיד תישאר למרצפות הללו נטייה לספוג כתמים וזאת עובדה.
 • פורצלן פול בודי (גוף מלא) - פורצלן פול בודי, כשמו כן הוא, פורצלן מלא בחתיכה אחת. בניגוד לאריחי פורצלן רגילים המורכבים ממספר שכבות של פורצלן, זולות ויקרות בשילוב, במקרה זה מדובר בפורצלן של שכבה אחת.
 • אריחים מנוסרים - אתם לא רוצים רצפה עקומה (flicker commons). מכון התקנים ממליץ להשאיר רווחים בין המרצפות ברצפה של מינימום 3 מ"מ. אולם, יש מי שרוצה לבצע ריצוף בביתו כך שהמרצפות יהיו כמה שיותר צמודות עם מינימום רווחים, ולכן המציאו את האריחים המנוסרים. האריחים הללו חתוכים בצורה מדויקת לאחר ה"אפייה" שלהם לפי מידה.

אבן ושיש - הנם מוצרים טבעיים שיכולים גם כן לשמש לריצוף הבית. אם כי מחירם בדרך כלל יקר יותר. בישראל חומרי הגלם הנפוצים למרצפות אבן ושיש הם אבן חברון, חלילה ומצפה, כאשר ההבדל בין אריחי האבן לאריחי השיש הוא בעיבוד. שיש הוא אבן שעברה ליטוש עד שהפכה לחלקה לחלוטין, ולכן יכולה לשמש לרצפה וכמובן למשטח למטבח.

אריחי השיש הם חלקים תמיד, בעוד אריחי האבן יכולים להיות בעלי גימור משתנה – מכובס, עתיק ידני ומוברש.

 • אריחי טראצ'ו - רצפה בסגנון של פעם.
  • מרצפות מאוירות- בשנות החמישים נהגו לרצף בתים רבים במרצפות בטון מצוירות במגוון גדול של דגמים.
 • אריחי טרקוטה - אריחי טרקוטה עשויים חרס טבעי, ומגיעים בצבעים חומים, כתומים וחמימים שנותנים לבית מראה מיוחד. אולם הן עשויים להוות גם בעיה, לאריחים הללו ספיגות גבוהה. אין להם הגנה מפני כתמים ובנוסף לכך הם זקוקים לטיפול עם שמן פשתן או סילרים.
 1. איך בוחרים גוון וגודל ?

בביקור בחנות לריצוף הבית תוכלו בקלות להבחין כי קיימת חלוקה הוגנת בין צבעים חמים וצבעים קרים, צבעים כהים וצבעים בהירים. הבחירה בסוג הגוון תוכל להכתיב את האווירה שתשרור בחדר ואפילו תשפיע על תפיסת הגודל שלו, גוונים כהים עשויים "להקטין" את החדר, לעומת גוונים בהירים שיכולים לתרום לתחושת המרחב. לכן כדאי להשתמש בחדר קטן בגוונים בהירים יותר, ולבחור גוונים כהים וחמים יותר לחדרים גדולים, כדי ליצור גם תחושה של אינטימיות. את המרצפות ניתן לקנות בגדלים שונים, כאשר בישראל המגמה היא כמובן ללכת בגדול. בסלון מקובל

בדרך כלל לרצף במרצפות בגודל 30 על 30 ס"מ ומעלה, וגם למרצפות בגודל 60 על 60 ס"מ יש ביקוש גדול יחסית בקרב הישראלים. בחדרים הפנימיים נהוג לרצף במרצפות קטנות יותר, גם בגלל שיקולי תקציב.

 1. מה חשוב לבדוק בחנות?

מעבר לעניין של עיצוב הקשור בצבע ומרקם, ישנה חשיבות גבוהה לאיכות המוצר שתקנו. אחרי הכול, מרצפות לא מחליפים כל יום ולא הייתם רוצים לראות אותן

מתבקעות ונשברות כעבור שנים בגלל עמידות לקויה. הנה כמה כלים שיעזרו לכם לדעת אם המרצפות שתקנו אכן איכותיות כמו שמוכרים לכם:

עמידה בתקן הישראלי -  דרשו לראות תו תקן של מכון התקנים הישראלי. אריחי קרמיקה ופורצלן נבדקים במכון על פי תקן מחייב, והבדיקות כוללות בין היתר ספיגות מים, חוזק, עמידות בשחיקה, התנגדות להחלקה, היוצרות סדקים בטמפ' גבוהה ופגמים.

עמידות בשחיקה באריחים מזוגגים - על פי נתוני מכון התקנים, עבור כל סוג של אריח קיים סיווג של עמידות בשחיקה הנע בין 0 ל- 5, כאשר 5 היא הדרגה המעידה על העמידה הגבוהה ביותר מפני שחיקה. בדרך כלל נתוני השחיקה לא מסומנים על האריזה ויש לדרוש לראות אותם בקטלוג היצרן ולהשוותם עם נתוני תו התקן. 
התנגדות להחלקה -  לפי נתוני מכון התקנים, נתוני התנגדות להחלקה נעים בין R9 ל- R13, כאשר R13 היא ההתנגדות גבוהה ביותר להחלקה. את נתון זה גם כן יש לדרוש לראות בקטלוג החברה לפני הקנייה. לצורך העניין, מרצפת בעלת התנגדות R9 יכולה בהחלט להספיק לחדרי שינה וסלון, שהם

חדרים "יבשים". לעומת זאת, למטבח ואמבטיה ולריצוף חיצוני יש להשתמש במרצפות מ- R10 ומעלה, מאחר ויש בהם רטיבות.
ספיגות - ניתן לבדוק על ידי ציור בטוש על גבי דוגמת אריח. אם הטוש לא יורד, סימן שהספיגות נמוכה והאריח לא עמיד כנגד כתמים.

  טיפים בניהול תקציב

 1. מומלץ לבצע אומדן עלויות בנייה בתחילת הדרך לפני האדריכל ובסיום התכנון

        הראשוני לפני ההגשה לוועדה.

 1. 90% מהבונים חורגים מהתקציב עקב התנהלות לא נכונה.
 2. יש להיזהר מהצעות מחיר נמוכות מקבלנים.
 3. תשלום לקבלנים רק לאחר ביצוע העבודה –היזהרו מסיכונים פיננסיים.
 4. ליקויי בנייה קריטיים ביותר: איטום וסדיקת המבנה עקב ביסוס לקוי/שגוי- מומלץ לבצע דוח קרקע.
 5. השפעה גדולה לחריגה בתקציב היא התכנון האדריכלי !
 6. תהליך בניית הבית מאופיין בהתמודדות מול מספר רב של גורמים, קבלנים, ספקים, מתכננים, רשויות ועוד.

 

 1. יש לשקול בכובד ראש את צורת ההתקשרות לניהול התהליך: קבלן מפתח,

   קבלני משנה, מפקח, מנהל פרויקט, בנייה מקבלן.

 1. בונה בית שים לב – קיים "תחום אפור" ולא ידוע של פעילויות בהתקשרות מול הקבלנים. אי ידיעתם תגרור תשלומים נוספים.
 2. שים לב – קיימות הוצאות יזמיות (כ-30%) שלא קשורות לבנייה עצמה.


נשמח לעזור
הודעתך נשלחה בהצלחה
כתובתנו:
רח' העצמאות 126, חיפה
למשלוח דואר ת.ד. 2065, טירת כרמל, 39120
טלפונים:
דקל תוכנה (ד.ב.י) בע"מ. טל' 04-8145400 דקל שירותי מחשב להנדסה בע"מ. טל' 04-8145400