גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
0
שם מחיר כמות מחק
04-8145400
המחירונים שלי
טיפים

בנייה ירוקה

הבניה הירוקה היא גישה מערכתית כוללת לתכנון, לבניה ולתפעול של הבתים, המיושמת משלב התכנון המוקדם ועד למגורים בהם. הגישה הזו מביאה תועלת רבה, הן לדיירים המשתמשים בבתים והן לקבלנים הבונים אותם ע"י הקטנת הצריכה של משאבים ושיפור תנאי המגורים בבתים. מטרת הבניה הירוקה ליצור סביבת מגורים בריאה ונוחה תוך הימנעות, ככל האפשר, מפגיעה במשאבים טבעיים מתכלים ובאיכות הסביבה.

טיפים לתכנון "בניין ירוק"?

 1. בניינים "בריאים" ע"י נוחות אקלימית:        

א.         אוורור ותאורה בעיקר טבעי.

           ב.          חימום וקירור ברוב ע"י ניצול אנרגיות טבעיות (שמש,רוח וכו').

       ג.           מניעת סכנות בריאותיות פוטנציאליות בבניין:

 • תחושת "חולנות" המופיעה לאחר שהייה בחדרים לא מאווררים מספיק או לא מאווררים באופן טבעי וכו'.
 • חומרים רעילים בתוך חומרי הבנייה והגמר: חומרים משמרי עץ, דבקים, גז ראדון, (בקרקע או בחדרי בטון לא מאווררים), פטריות/עובש בגלל רטיבות וחוסר אוורור.

 

 • השפעת קרינה אלקטרומגנטית מקווי מתח עליון, טרנספורמטורים ולוחות חשמל.
 • סיבי זכוכית מבידוד בתעלת מיזוג אוויר הלא מצופה.
 • סיבי אסבסט בקרבת גגות אסבסט- צמנט שיצאו כבר משימוש אבל לא כולם פורקו.

 

 1. חסכון באנרגיה/בנייה "סולרית פסיבית":

א.   צורת הבנייה ומיקום הפונקציות תואמי אקלים מקומי.

 • בידוד מעטפת הבניין דרגה אחת יותר מתקן ישראלי מס' 1045.
 • אוריינטציה- הפניית הפתחים לשם ניצול מקסימאלי של השמש לחימום     ותאורה טבעית בחורף ושל הרוח לקירור ואוורור בקיץ.
 • שימוש בפאנלים PV להפקת חשמל.
 1. שימוש בחומרי בנייה הניתנים למחזור.
 2.    מחזור "מים אפורים" (דלוחין) ופסולת ביתית (הפרדה במקור).
 3.    שימוש חוזר/ מחודש:

א.   בבניינים קיימים וישנים (עדיף מבחינה אקולוגית לשמר בניין קיים        מאשר לבנות בניין חדש).

ב.  תוספת ושינויים בבניינים קיימים (לא הסטורים).

 

 

 1. עיצוב נוף וגינון:

א. שימוש בצמחייה כאמצעי לשיפור תנאי הנוחות וההנאה של הדיירים ומניעת תחלואה כגון: אלרגיות.

ב. שימוש בעצים נשירים וירוקי עד-תואמי העמדת הבניין ופתחיו.

ג. שיחים ופרחים להנאה, גוון ושימוש כתבלינים ו/או צמחי מרפא.

 

 1. מרפסת גן וגגות ירוקים- צמחייה משולבת בבניין עצמו לצמצום ה"קרינתיות" של הגגות והורדת הטמפרטורה העירונית. שימוש במי עיבוי מזגנים להשקיית הצמחייה.
 2. פיתוח האתר - יש לעשות שימוש מרבי בצמחיה הגדלה באזור ושצריכת המים שלה נמוכה. מומלץ לטעת עצים נשירים שימנעו קרינה ישירה של שמש הקיץ על קירות וחלונות הפונים למערב ולמזרח. במקומות בהם קיימת עוצמת רוח גבוהה מכיוון מסוים בחורף, מומלץ
 1. מיקום המבנה ופיתוח אתר הבניה - העמדת הבית כך שחזיתותיו הארוכות תפנינה לצפון ולדרום, מאפשרות ניצול פסיבי של אנרגית השמש, להקטנת הצריכה של אנרגיה לחימום ולתאורה. יש להימנע ככל האפשר מפגיעה בצמחיה ובעצים קיימים.

 

 

לטעת עצים שימתנו את עצמת הרוח מכיוון זה. מומלץ לשלב ריצוף חדיר למים ("מרצפות דשא") כדי להקטין את כמות הנגר העילי ולאפשר הרוויה של הקרקע ע"י הגשם.

יש לתכנן מערכת איסוף ואגירה למי הגשם לצורך ניצולם להשקיית הגינה בעונת היובש.

 1. ביצוע העבודות באתר - הקטנת כמות פסולת הבניין ע"י חישוב מדוקדק של כמות החומרים הדרושה וניצול יעיל של החומרים (באמצעות אדריכל ופיקוח קפדני). ריכוז פסולת שניתנת למחזור ותרומה של חומרים ומוצרים עודפים ו/או פגומים לארגוני סיוע שונים.
 1. תכנון השלד ומעטפתו:
 • יסודות ומרתפים - התקנת לוחות בידוד (פוליסטירן מוקצף בשיחול) ברצפות הבאות במגע עם הקרקע (קומת קרקע או מרתף), על קירות המרתף ובהיקף קורות היסוד תבטיח הקטנת מעבר החם מתוך הבית לקרקע שמסביבו. לחילופין, ניתן להשתמש בתבניות בטון מבודדות לצורך יציקת קירות המרתף. מומלץ להשתמש בבטון ממוחזר גרוס לצורך מילוי חוזר סביב קירות המרתף והיסודות .
 • בידוד תרמי - הגדלת הבידוד התרמי בקירות ובגג, תוך הקפדה על מניעת "גשרי קור", תקטין את עלויות האנרגיה הדרושות

 

לחימום ולקירור הבית ותשפר את נוחות המגורים בו. מומלץ להשתמש בבידוד העשוי מסיבי צלולוזה, שמיוצר מנייר ממוחזר, או בצמר זכוכית המכיל מרכיב ממוחזר, ודבקים ללא פורמלדהיד.(דבקים שאינם פולטים גזים

   רעילים לחלל הבית). כמון אחרי שעברו השרייה (אמפרגנציה) נגד

   מזיקים כגון טרמיטים.

 • חלונות - שימוש בזיגוג כפול מפחית את איבוד החום בחורף ואת חימום הבית מקרינת השמש בקיץ, וכן משפר את הבידוד האקוסטי של הבית. חלונות שמסגרתם עשויה מעץ, ויניל (CPVC), או פיברגלס, מבודדים טוב יותר מאשר חלונות אלומיניום. (ייצור האלומיניום הוא תהליך עתיר

אנרגיה, והקטנת השימוש בו תקטין את זיהום האוויר וניצול משאבי טבע מתכלים).

 • הצללה - כנדרש בבנייה ירוקה, הבית מצויד בפתחים גדולים לצורך זרימת אוויר ותאורה טבעית, דבר הדורש ליצור הצללה כדי למנוע קרינה ישירה.

 

בבית פרטי כדאי לשתול עצים נשירים בצד מערב, כדי שימנעו את הקרינה בטווח הארוך. ולמי שאין גינה? תריס מתכוון כמובן. מאוד רצוי לא להכניס תריסים חשמליים מפני שאלה מאפשרים שני מצבים בלבד - פתוח וסגור. תריס מתכוונן או פרגולה לעומת זאת יאפשרו לווסת את הקרינה.

 • חומרי גימור המעטפת - שימוש בחומרי גימור על בסיס צמנט (כגון טיח או אבן ציפוי מלאכותית), עדיף על פני שימוש באבן טבעית, אריחים קראמיים, או לוחות אלומיניום - מאחר שייצורם צורך אנרגיה מועטה בלבד, פגיעתם במשאבי טבע מתכלים קטנה, ועלות מחזור חייהם נמוכה יחסית.
 • צביעה-   רוב חומרי הטיח והצבע מכילים חומרים מזיקים, מסוג  VOC  תרכובות אורגניות נדיפות וממיסים עם כימיקלים שעלולים להזיק לבריאות. חשוב לדרוש מהשיפוצניק או מהקבלן להשתמש רק בטיח מינראלי ובצבעים על בסיס מים.

   גגות - שימוש בלוחות מבניים מבודדים במקום קונסטרוקציית עץ רגילה, יביא לזירוז תהליך הבניה ויקנה חוזק גבוה ובידוד תרמי משופר.נשמח לעזור
הודעתך נשלחה בהצלחה
כתובתנו:
רח' העצמאות 126, חיפה
למשלוח דואר ת.ד. 2065, טירת כרמל, 39120
טלפונים:
דקל תוכנה (ד.ב.י) בע"מ. טל' 04-8145400 דקל שירותי מחשב להנדסה בע"מ. טל' 04-8145400