תהליך הכנת הצעות מחיר

תהליך הכנת הצעת מחיר גוזל זמן רב, ומחייב את איש המקצוע להיות מרוכז ומעודכן כל הזמן במלוא המידע על מחירי המוצרים השונים שהוא מתכוון למכור ללקוח, או מוצרים שעליו להשתמש בהם בתהליך השיפוץ. הקבלן חייב להשאיר לו נתח רווחים מכובד, כמקובל בשוק בעבודות מסוג זה. אם יציע הקבלן הצעה גבוהה מדי, הוא לא יזכה בעבודה ואם יציע הצעה נמוכה מדי, הוא יזכה בעבודה אך יפסיד בה כסף. באופן טבעי כל קבלן מעונין להרוויח ולא להפסיד.

בעבר נהגו הקבלנים להתקשר כל יום לספקים השונים ולברר את מחיריהם של מוצר זה או אחר. בהמשך השתמשו גם בשירותי הפקס, העבירו שאלות וקיבלו תשובות בפקס. וכעת עברו למיילים. הבעיה היא שלא כל התשובות ניתנות באופן מידי וכך נוצרים מצבים שהקבלן מכין את הצעת המחיר אך חסר לו מידע לדוגמא על פריטים מסוימים, זה מעכב אותו ועקב כך הוא אינו יכול להפיק במהירות את הצעת המחיר ללקוח.

מצד אחד הלקוח לוחץ לקבל את הצעת המחיר בהקדם כיוון שהוא רוצה לקדם את התהליך ולקבל החלטות ומצד שני הקבלן לוחץ על הספקים להעביר לו הצעות מחיר מהירות. המסע המפרך לקבלת המחירים העדכניים מתיש את הקבלנים וגוזל מהם זמן יקר.

מחירון שיפוצים באתרי האינטרנט

אתרי אינטרנט מקצועיים שהבינו את הבעיה המורכבת הזו מפיקים מחירון שיפוצים מפורט המכיל את המידע הדרוש לקבלן בתחומים שונים. לדוגמא בתחום האינסטלציה, עלות החלפת סיפון, עלות החלפת אמבטיה, עלות צנרת וכו'. חשוב להבין שרובם הגדול של האתרים המפרסמים מחירונים הינם מטעם אחד הצדדים המספקים את השירות כגון קבלן מבצע, ספק וכו' ולכן אינם משקפים נכונה את המחירים. שימוש במחירוני שיפוצים אובייקטיביים דוגמת מחירוני דקל מקל מאד על הקבלן, כל המידע פרוס לפניו, הנתונים הנגישים מקצרים באופן משמעותי את זמן הכנת הצעת המחיר, הוא יאסוף במהירות את המידע הדרוש לו לכל הצעה ספציפית וכך יוכל למלא הצעות מחיר באופן מהיר, לשביעות רצונו של הלקוח. המחירונים מתעדכנים לפי הצורך כך שהמידע בהם אמיתי ונכון.

הנוחות בשימוש במחירונים

בשיטה חדשה זו, הקבלן חוסך לעצמו את כל כאב הראש של טלפונים רבים לספקים השונים, ההמתנה על הקו אצל כל אחד מהם, העברת פקסים והמתנה מורטת עצבים עד קבלת מלוא התשובות, או שליחת מיילים רבים לספקים השונים, והמתנה ארוכה לקבלת כל התשובות.

יתרון נוסף הוא שמכיוון שקבלנים רבים משתמשים כבסיס במחירוני דקל, כל קבלן יכול לשער את אומדן העלויות שיינתנו גם על ידי מתחריו וכך הוא יכול להעלות או להוריד מחירים על פי שיקול דעתו, בהצעה שהוא מעביר ללקוח.

מכרזים

קבלנים גדולים העוסקים בהגשת מכרזים גדולים ברבדים השונים של תחומי הבינוי, נעזרים  במחירוני דקל בהכנת כתב הכמויות. הם ילקטו את הנתונים הרלוונטיים על פי דרישת המתכנן ויקלידו אותם ישירות לתוכנה (תוכנת דקל) המפרטת את צרכי המכרז ומסכמת את הנתונים החשבונאיים.מלאכת הגשת המכרז מתקצרת באופן מאד משמעותי ומפנה לקבלן זמן לעסוק בפרויקטים נוספים.

אומדני עלויות לאנשים פרטיים

אנשים פרטיים המעוניינים לבצע שינויים בביתם, החלפת ריצוף, שינויים בצנרת או כל עבודה אחרת הקשורה בבינוי, עוברים על המחירונים ורואים את העלויות של העבודות השונות. האם המחירים הינם סבירים ויש להם אפשרות לשלם זאת, או המחיר גבוה ולכן ההוצאה הזו הינה מיותרת עבורם. כך הם מקבלים החלטה ראשונית  מושכלת אם לבצע את הפרויקט בביתם או לא.

אין ספק שהשימוש במחירוני דקל שידרג והקל באופן משמעותי את ההתנהלות של כל העוסקים בתחומי הבינוי השונים.