בנייה של בית פרטי שונה מבנייה של דירה. עבודות התשתית הנרחבות הקשורות בנייה מהסוג הזה כגון עבודות עפר, תשתית, יציקת יסודות ועוד הם חלק מתהליך הבנייה. מומלץ לבצעם בעזרת אנשי מקצוע ולתכנן באופן יסודי את כל שלבי הבנייה, החל מלוחות זמנים מדויקים ועד להוצאות הכספיות הצפויות.

מיזמי בניה הם מסובכים, דורשים ידע וניסיון וכוללים שלבים רבים שכל אחד מהם מציב אתגרים ובעיות. בניית בית פרטי הוא מיזם שצריך לתכנן בקפידה וככל שהתכנון יהיה יסודי ומעמיק, כך נמנע בעיות והוצאות מיותרות. רצוי להיעזר בבעלי מקצוע המתמחים בכל שלב ושלב, כגון ארכיטקטים, מהנדסים, מעצבי פנים, עורכי דין, שמאי קרקע, קבלנים ומפקחי בניה. שלבי הבניה העיקריים הם:

  • תכנון ראשוני והצבת יעדי תקציב.
  • הכנת תוכניות הנדסיות בעזרת ארכיטקט.
  • הגשת בקשת אישורי בניה לראשוניות השונות.
  • בחירת קבלן מבצע ובעלי מלאכה.
  • פיקוח בניה ופיקוח הנדסי צמוד.
  • סיום הפרויקט. 

תכנון ראשוני, תקציב ואישורי בניה

בשלב זה מגדירים את הפרויקט ומגדירים תקציב כללי. כמובן שרצוי להיעזר באנשי מקצוע שיכולים לתת לנו מושג לגבי עלויות צפויות למטר בניה. מטרת התקציב היא לספק כיוון כללי על ההוצאות הצפויות ורמת הגימור הנדרשת. ככל ששלב זה יהיה מפורט יותר, כך עבודת הארכיטקט בהמשך תתאים לצרכי הלקוח. יש לדעת כי בבנייה של בית פרטי כלולות עלויות שאין בדירה, כגון עבודות עפר, יציקת תשתיות וכך הלאה.

לאחר מכן נגיש לרשויות השונות בקשה לאישור בניה. יש לוודא כי אין תוכנית תב"ע ובה תכניות לגבי הקרקע הספציפית וסביבתה.  מחלקת תכנון בניה תאשר את גודל המבנה ואת מספר המטרים הבנויים המתוכננים. ייתכן כי בשלב הראשון ינוצל רק חלק מהשטח, בהתאם לתקציב ולצרכים של הלקוח.

תכניות הנדסיות ובחירת קבלן מבצע

הארכיטקט מתכנן את הבית לפי התקציב, האישורים שניתנו וצורכי הלקוחות. עליו להתחשב בכיווני האוויר, צורת הקרקע וטיבה, הבניה הנוספת באזור ועוד. ארכיטקט מנוסה יתכנן את המבנה תוך שיתוף מלא של הלקוח וימחיש לו לאורך כל הדרך כיצד יראה המבנה, מה כדאי להוסיף ומה עלול להיות בעייתי בהמשך.

לאחר קבלת האישורים השונים ותכנון הנדסי מפורט, זה הזמן לבחור קבלן מבצע שיוציא לפועל את בניית בית פרטי. אפשר לבחור אותו באמצעות מכרז או לפי המלצות של חברים ובעלי מקצוע שהיינו עמם בקשר. לאחר שבוחרים קבלן יש לערוך עמו חוזה מפורט כדי למנוע פתח לסכסוכים ועלויות לא מתוכננות, וכדאי לעמוד עמו על המקח בנושא עלויות הבניה. לשם כך מומלץ לרכוש את מחירון דקל לבנית בית פרטי.

פיקוח בניה וסיום הפרויקט

מפקח בניה הוא מקצוע שהפך פופולארי בשנים האחרונות. מפקח הבניה אמור להיות בשטח, לפקח על אנשי המקצוע, לתאם את העבודה ביניהם ולבדוק את טיבה לפי התכניות.  עליו לוודא כי הקבלן נצמד לתכנית ההנדסית לפרטי פרטים, שהשימוש בחומרים הוא נכון ומיטבי ושכל פרטי הבניה והמפרטים עומדים בדיוק כמו בחוזה הבניה. ככל שמפקח הבניה מנוסה ומצוי בשטח יותר זמן, כך ימנעו בעיות והפתעות בעתיד.

לאחר סיום הבניה יש להזמין את הרשויות השונות כדי לאשר את המיזם וחבריה יבדקו אם הבניה תואמת את התוכניות והאישורים. רק לאחר אישור הפרויקט וקבלת טופס 4 ניתן לחבר את הבית לחשמל, מים ולטלפון. יש לדעת כי קבלה של טופס 4 עלולה להוות בעיה שמעכבת את הקבלן ולעורר מחלוקות בינו לבין הלקוח. משום כך כדאי לעגן גם את השלב הזה בחוזה.